Grobowiec św. Jadwigi

Centralne miejsce kaplicy zajmuje wspaniały barokowy grobowiec św. Jadwigi, zwany też konfesją św. Jadwigi, główne miejsce trzebnickiego sanktuarium. To dość jednolite w artystycznym wyrazie dzieło, stanowiące połączenie śląskiej tradycji średniowiecznej z renesansowym i manierystycznym stylem nagrobków typu niderlandzkiego, powstało w trzech fazach.

W najstarszej zastąpiono drewnianą konstrukcję kamienną (ok. 1680), wymieniając zarazem figurę świętej na nową (dziś w kaplicy św. Jana Chrzciciela). Elementy wykonano z różowego marmuru z Paczółtowice i czarnego z Dębnic, przy czym figuralne wyrzeźbił Marcin Bielawski (warsztat krakowsko-dębnicki). Wtedy też urządzono boczny ołtarzyk (altare privilegiatum).

W następnej fazie powstało epitafium księżnej Karoliny, a w ostatniej, tuż przed 1750 r. - nowa rzeźba św. Jadwigi.

Grobowiec otoczony jest balustradą na planie prostokąta o przewężających się pośrodku balaskach. Na narożnikach, zwrócone ku tronowi opatek, stoją figury świętych zakonu benedyktyńskiego i cysterskiego: Bernarda, Benedykta, Humbeliny i Scholastyki.

Na cokole, między 14 kolumnami z czarnego marmuru, znajduje się właściwy sarkofag, a na jego tumbie spoczywa św. Jadwiga z głową lekko podniesioną ku ołtarzowi. W prawej ręce trzyma dość spory model bazyliki. Jest to rzeźba z białego, silnie polerowanego alabastru, wybitne dzieło Mangoldta (ok. 1750).

Elegancka wręcz postać świętej o młodzieńczych rysach, a więc silnie idealizowana, odznacza się dużą swobodą i precyzją warsztatową, nie bez pewnych cech rokoka. Na kolumnach oparty jest baldachim, stanowiący już strefę niebiańską, co podkreślają przeplatający się laur (symbol wiecznej chwały) z bluszczem (nieśmiertelność). Tu też aniołek, dawniej trzymający koronę i Archanioł Michał (prawdopodobnie z lubiąskiego warsztatu Macieja Steinla), który dzierżąc wagę i miecz ognisty przypomina o rozliczeniu się z życiem doczesnym. Obok herb Meranu i Wierzbna (ksieni Krystyny Pawłowskiej).

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej oraz Grobowiec

Sarkofag św. Jadwigi Śląskiej

close